Kiedy przyczyna wypadku jest zewnętrzna
Nagłe zdarzenie, które występuje w związku z pracą i które spowodowało uraz lub śmierć pracownika, jest wypadkiem przy pracy tylko, gdy zostało wywołane przyczyną zewnętrzną. W praktyce określenie tego, czy w danej sytuacji mamy do czynienia z taką przyczyną, może przysporzyć trudności. Piotr Lewandowski radca prawny, Starszy Prawnik w Kancelarii Raczkowski Agnieszka Piasecka adwokat, Prawnik w Kancelarii Raczkowski
Zgodnie z orzecznictwem sądów, przyczyna zewnętrzna wypadku przy pracy to impuls powodujący wypadek, „czynnik zdolny wywołać w istniejących warunkach zdarzenie powodujące skutki w postaci śmierci lub urazu zdrowotnego", który pochodzi spoza organizmu poszkodowanego pracownika (wyrok Sądu Najwyższego z 4 marca 2013 r., I UK 505/12).
PRZYKŁAD
Pracownik recepcji został porażony prądem, gdy próbował naprawić zepsuty komputer, przy którym pracował. Wypadek został spowodowany niesprawnym urządzeniem i niepoprawnym działaniem pracownika, który samodzielnie chciał naprawić popsuty sprzęt, zamiast zgłosić problem wykwalifikowanej osobie.
PRZYKŁAD
Pracownik idąc z magazynu do hali produkcyjnej poczuł ból w kręgosłupie. Od tego momentu odczuwał bóle co jakiś czas. Przez kolejny miesiąc korzystał ze zwolnienia lekarskiego. Zespół powypadkowy ustalił (na podstawie m.in. opinii lekarzy specjalistów leczących tę osobę), że dolegliwości bólowe wynikają ze zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. W czasie, w którym pracownik zaczął odczuwać bóle, nie potknął się ani nie przewrócił; nie wystąpiły też żadne inne okoliczności, które mogłyby wywołać ten ból. Ponieważ nie można zidentyfikować żadnego impulsu, który prowadziłby do wypadku przy pracy i w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta